SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİNİN BESLENMEDEKİ ROLÜ

Süt ürünleri her yerdeyken, marketlerde raflarda, restoranlarda ve paketli gıdaların içinde iken, onları hayatımızdan çıkarmak zor olabilir. Bizler, sağlıklı kemiklere ve dişlere sahip olup gelişmek için tek yolun süt ve süt ürünlerinden geçtiğini öğreten bir kültürle büyütüldük.

Ama olay bundan ibaret değil! Hatta dünyadaki insanların %75’inde laktoz intoleransı var. Vücudunuzun ihtiyacı olan kalsiyumu ağlayabilecek birçok bitkisel gıda bulunuyor. Yani süt ve süt ürünleri tüketmek zorunda değilsiniz. İlk olarak bilinen bir gerçek var ki o da; dünya nufusunun%75 inin Laktoz intolaransının olduğudur.

Yani süt ve süt ürünlerini sindiren laktat enziminin vucutta yeteri kadar bulunmamasıdır. Daha çok insanın süt tüketimi sebebiyle ağrılı sindirim sistemi sorunları yaşaması, insan vücudunun süt tüketmek için çok uygun olmadığı gerçeğini göstermektedir.

Bunun için artık süt ürünlerinin “yeterli miktarda” alımını sağlamak için laktoz enzimlerini ve diğer intolerans belirtilerini giderici ilaçların kullanımını öneriyorlar.


Nasıl kalsiyum alacağım ?

Kemiklerim nasıl sağlıklı olacak? Sağlıklı kemikler için süte ihtiyacınız yok. Kemik sağlığında bir numaralı faktör egzersizdir.

Kemik yoğunluğunu artırmak ve muhafaza etmek için kemiklerin düzenli olarak çalıştırılması gerekir. Egzersiz faktörü kemik sağlığı için herhangi bir besin bileşeninden çok daha önemlidir.

Alkalize olarak kemik sağlığını destekleyen birçok kalsiyum dolu besin kaynağı vardır. Brokoli, lahana, diğer yeşil yapraklı sebzeler, susam, tahin, kalsiyum destekli tofu, badem ve güçlendirilmiş bitki sütleri/suları tüm günlük gereksinimlerinizi karşılamak için yeterli miktarda kalsiyum içerir.

Aslında pizzaya bağımlı değilsin! Sen süt bağımlısısın! Neden mi?

Sütün içinde bulunan birincil protein kazein, fizyolojik bağımlılığa neden olur. Peynir yedikçe daha da fazla peynir yemek istediğinizi fark ettiniz mi hiç? Peynir yedikçe veya süt içtikçe beyninizde morfin türevi olan kazomorfinler oluşur. Bu maddeler de beyinde hoşnutluk hissi oluşturur ve fiziksel olarak daha fazlasını istersiniz. Bu bağımlılık döngüsünü kırmak için tek yol, onu tamamen kesip atmaktır.

NOT: İnsanlar olarak biz bir başka canlının sütünü içen ve sütten kesildikten sonra süt içmeye devam eden tek canlı türüyüz:


Süt Deriyi Kalınlaştırır mı?

Sütün deriyi kalınlaştırdığı dedikodusunu daha önce belki de hiç duymamış olabilirsiniz. Fakat bu spor salonlarında yaygın olarak tartışılan bir konu...

Peki gerçekten süt ve süt ürünleri deriyi kalınlaştırabilir mi? Sporcuların tercih etmesi gereken süt çeşidi hem süt şekeri oranı olarak düşük olması açısından hem de vücudunuzda sindiriminin kolay olması açısından laktozsuz süt yada bitkisel sütlerdir.

Laktoz intoleransınız bulunmuyorsa dahi bu birkaç açıdan önemlidir. Süt kemiklerinizi ve derinizi durduk yere kalınlaştırmaz. Burada düşünebileceğimiz konu şu olabilir.

Protein ihtiyacınızı karşılama konusunda beslenmenizi çeşitlendirmeyip günde litrelerce yağlı süt içerseniz süt ile beraber alacağınız yağdan dolayı bir yağlanma da beraberinde gelecek, haliyle deriniz daha kalın hale gelmiş olacaktır. Deri kalınlığı ,yağ oranınızın artışı ,genetik faktörler ,beslenme tarzınız gibi faktörlere bağlıdır .Yani buradan süt deriyi kalınlaştırır, içmeyin anlamı çıkmaz sonuç olarak litrelerce değil daha az süt ve antrenmanlardan daha fazla verim almak. Olay bu kadar basit.


PEKİ BEN HANGİ SÜTLERİ TÜKETEBİLİRİM?

Bitkisel bazlı sütler süperdir! Şu an marketlerde bitki bazlı ve lezzetli bir çok süt çeşidi bulunmaktadır. Badem sütü, kenevir süt, yulaf sütü, hindistan cevizi sütü, yulaf sütü, pirinç sütü ve diğer çeşitler arasında seçim yapabilirsiniz. Heyecanlı, yaratıcı ve çok daha pahalı faket çok daha sağlıklı:)

Mesela BADEM SÜTLÜ BİR ICE LATTE tüketebilirsin! işte senin için tarif:

MALZEMELER ;

  • 1 bardak filtre kahve yada nescafe
  • Bardağın yarısı kadar badem sütü
  • bolca buz

Hepsini karıştırman yeterli!


STARBUCKS'TA NE İÇEBİLİRİM?

  • BADEM SÜTLÜ MİSTO(SOĞUK YA DA SICAK)
  • SOYA SÜTLÜ VANİLYALI YADA FINDIKLI LATTE (AROMANIŞEKERSİZ İSTEMEYİ UNUTMA)
  • COLD BREW (TOZ TATLANDIRICI EKLEYEBİLİRSİN)
  • BADEM SÜTLÜ CAPPUCİNO
  • BADEM SÜTLÜ CAFFE MOCHA (KREMASIZ LÜTFEN:)
  • FİLTRE KAHVE, AMERİCANO,ESPRESSO