SPORA YENİ BAŞLAYANLARDA BESLENMENİN ÖNEMİ

 

Sağlıklı ve dinç bir hayat sürmenin önemli aşamalarından biri spordur. Siz ister spor salonunda yapın, ister eve aldığınız spor aletlerini kullanın yada sadece ve sadece yürüyün.Siz yeter ki düzenli,doğru ve aktif hareketleri hayatınızda bulundurun ve bu güzel hayata güzel bir adımla başlayın...

 

Şimdi ilk olarak bilinmelidir ki sporu zayıflamak için yapıyorsanız ve zaten spor yapıyorum istediğim gibi istediğimi yiyebilirim diye düşünüyorsanız amacınıza ulaşmanız oldukça zor olacaktır hatta imkansız hale bile gelebilir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermenin yolları beslenmenizden geçer spor ise sadece bu hayatınıza güzel bir motivasyon sağlar.

 

Sonra spora yeni başlayan ve özellikle vücut geliştirmek isteyen arkadaşlar yaşamlarından karbonhidratı hayatlarından silerek sadece ve sadece proteine yüklenerek bazı trend olan sporcu arkadaşların önerdikleri protein tozlarını hayatlarının bir parçası haline getirerek yanlış işlere kalkışıyorlar.Protein ve karbonhidrat besinleri kombine yapılarak tüketilir ve doğru sonuca ulaşılır.Karbonhidrat spor esnasında kaslara enerji veren bir besin olduğu için hayatınızda kalması daha sağlıklı olur.Ayrıyetten karbonhidrat eksikliği spor esnasında yorulmanızı erken hale getirir ve yaşam kalitenizi düşürür ve en dikkat çekici yan etkisi kas gelişimini engeller.

 

Haftada belirli zaman aralıklarıyla düzenli bir şekilde egzersiz yapanların enerji ve protein ihtiyacı normal olarak yükselir. Bu sebepten dolayı programlı bir şekilde spor yapanlar nasıl beslenmeleri gerektiği konusunda baya baya meraklı olurlar; internet ya da spor dergilerinden araştırma yaparlar. Üzülerek belirtmeliyim ki; internette ya da dergilerde gördüğümüz,okuduğumuz bilgilerin çoğu dikkat çekmek için yazılan yanlış bilgilerle doludur( bizim verdiğimiz bilgiler hariç tabiki:) ). İlk olarak tavsiyem her okuduğunuza inanmayın ve yazan kişinin manken, şarkıcı, yazar değil gerçek bir sporcu veya diyetisyen olduğundan ve aldığı eğitimden emin olun.

 

Şimdi sizlere sporu hem zayıflamak için yapanlara hemde vücut geliştirmek için yapanlara önemli bir konuda bilgilendiricem.Bu bilgilendirme siz spor yapanları çok büyük bir şekilde ve çok yakından ilgilendirdiğini düşünüyorum.Konumuz spora yeni başlayanlar için beslenmenin önemi olucak.Hem yeni başlayanlar için hemde sporu uzun süre yapanlar için önemli bir konu olduğu kesin.

 

SPORA YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN BESLENMENİN ÖNEMİ

 

Sağlıklı bir hayat için beslenmenin ve sporun faktörü önceden beri bilinmektedir.Ancak beslenme tek başına sağlıklı yaşam için yeterli değildir, egzersizde yapılmalıdır.Bununla beraber beslenme ile spor arasındaki bağın önemi eski yunanlılar devrinde olduğu gibi sporun ilk örgütlenmesi zamanlarında da bilim adamlarınca öne sürülmüş ve konu üzerinde önemle durulmuştur.

 

Beslenme anlayışı spor olgusu kavramında, bazılarına göre sihirli bir değnek,bazılarına göre ise zorunlu şartlı bir eğitim ve uygulama süreçlerini ifade eder. Organizmamızın gün aşırı elli çeşitten fazla besin öğesine ihtiyaç duyduğunu tahmin edersek, besin öğelerinin belirli bir zaman yetersiz tüketimi veya birkaçının tüketilmemesi halinde, sağlık ve performansın olumsuz yönde etkileneceği sonucuna ulaşırız.

 

Beslenme bütündür ve sporcunun performansını en üst düzeye çıkaracak sihirli yiyecek ve içecekler yoktur. Önemli olan sporcunun, sporcu gereksinimi şartları içerisinde,düzgün ve dengeli beslenmesinin sağlanmasıdır.Dengeli bir beslenme ile gelişme gösteren sporcu performansının, yapılan araştırmalar yetersiz beslenme ile alt seviyelere düşeceği sonucuna varmışlardır.

 

Spora yeni başlayanlar için beslenmenin önemini şu durumlarda da anlayabiliriz.Alınan temel besin öğelerinde önemli ölçüde bir yetersizlik meydana gelmediği sürece, beslenme durumu süper ötesi bir şekilde kısa sürede performansı etkilemeyerek, örneğin 200m koşu zamanını yarıya indirmeyecektir.Ama senelik sezon süresince optimal beslenme ile performansta farklılık gösterebilmektedir. Sağlıklı kalmak, kendini iyi hissetmek için yoğun antrenman yaparak, kondisyonu arttırmak mümkün olabilmektedir. Bu şartların sağlanması ise kazanma ve kaybetme arasındaki ilişkiyi belirlemektedir.

 

Beslenme uzmanları ve uzun süredir sporla ilgilenen profesyoneller, her şartta güzel beslenen bir sporcunun iyi beslenmeyen veya beslenmesine hiç dikkat etmeyen bir sporcuya göre elde ettiği bir takım avantajları var olduğu görüşündedirler.

 

Bu avantajları ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 

Sporcunun antrenman aktifliği en yüksek düzeydedir: İyi bir beslenme ile sporcu, antrenörünün önerdiği antrenmana kolay uyum sağlamakta ve her türlü antrenmanı yapacak kuvvete kavuşmakta ve performansını doğru şekilde arttırmaktadır.

 

Maksimum düzeyde mental konsantrasyon ve dikkate sahiptir: Her sporcunun her spor dalında, dikkati ve oyuna konsantrasyonu önemlidir, bunun için de en temel etkenlerden bir tanesi  yeterli ve dengeli beslenmedir.

 

Yolculuklara dayanıklı ve yabancı çevreye kolay uyum sağlamaktadır: İyi beslenen bir sporcu her zaman, her ortama,her şekilde ayak uydurabilecek güce ve dayanıklılığa sahip olmaktadır.

 

Büyüme ve gelişmesi en üst seviyededir: Öncelikle spora başlama yaşının küçük olması sebebiyle, doğru ve dengeli beslenme sonucu çocukların büyümesi ve gelişmesi üst düzeye ulaşmakta ve yetişkinlikte istenilen vücut ölçülerine ulaşılmaktadır.

 

Hastalıklara yakalanma ve sakatlanma oranı az ve hastalık süresi kısadır: Yapılan çalışmalarda, iyi beslenen sporcuların hastalanma ve sakatlanma oranlarının iyi beslenmeyenlere göre daha az olduğu saptanmaktadır. Hatta sakatlanma oranının iyi beslenmeyle % 50 gibi yüksek oranlarda azaltılabileceği de belirtilmektedir.

 

Yapılan spor dalına göre farklılık göstermesine rağmen, sporculardaki enerji harcaması normal bir kişiden 2-3 kat fazla olduğu bilimsel bulgulardır. farklı ülkelerde veya aynı ülkelerde, bu enerji gereksinimi aynı spor dalında, ayrı antrenörlerin antrenman programlarına göre değişiklik gösterebilir.

 

Sporcuların performansını arttırmak amacı ile çeşitli diyet programları hazırlanmış ve uygulanmıştır. Bazı antrenörlerde inandıkları muayyen tarzdaki diyet tarzlarını sporcularına uygulamaktadırlar. Sadece diyet faktörünün fizyolojik performansa olan etkisini değerlendirmek oldukça güçtür. Çünkü performansa bir çok faktör etki etmektedir. Bu yüzden sporda performansı bütün etmenleri ile bütün düşünüp, diyet programlarının içeriğini de yapılan antrenman dönemi, içeriği gibi öğeleri göz önüne alarak hazırlamak gerekir.

 

Spora yeni başlayanlar için beslenmenin önemli ölçüde, yapılan spor dalı özelliklerine ve antrenman çeşidine bağlı olması dolayısıyla antrenörü ön plana çıkarmaktadır.Yapılan araştırmalarda sporcuların dengeli beslenme bilgi düzeylerinde ve ilgili uygulamalarında yetersizliklerin büyük ölçüde ; antrenörlerin eksik ve yanlış yönlendirme kaynaklı olduğu belirlenmiştir.Ancak, sporcu beslenmesi konusunda yapılan araştırmalar, çoğunlukla sporcular üzerinde yapılan çalışmalar sonucu elde edilmiştir. Antrenörlerin beslenme bilgi ve alışkanlıklarını içeren araştırmalar yok denecek kadar azdır.

 

Beslenme eğitimi yoluyla davranış değişikliğinin oluşturulabilmesi, hem bilgi seviyesinin geliştirilmesi, hem de beslenme ile ilgili tutum ve inançların değiştirilmesi ile sağlanabilir.Yeterli ve dengeli beslenme için alınacak önlemlerin yararlı olması da ancak sporcu beslenmesi eğitimine verilecek önemle sağlanır.

 

Yani spora yeni başlayanlar için beslenmenin önemi aslında bu kadarla kalmamalı daha uzun yazılar daha uzun bilgisel ve kanıtlanmış örneklerle anlatılabilir.Ama işin özeti bu şekilde sayın spor sever ve sporcu arkadaşlar.Beslenmenize o kadar çok önem vermelisiniz ki yaptığınız spor amacına ulaşabilsin.Eğer dengeli ve doğru beslenme yapamazsanız ne spora başlamanız bir anlam ifade eder ne de yaptığınız spor bir şeye yarar.Güzel beslenip sağlıklı bir vücut yapmak sizin elinizde.İyi antrenmanlar. :)