Genellikle kilolarından şikayetçi olan insanların, spora başlayıp düzensiz kilo verdikten sonra ortak bir sorun haline gelen deri sarkması ve çatlaklar. Peki deri sarkması ve çatlaklar neden olur? Ağırlık antrenmanları yapan kişilere, spor yapıp belli bir süre sonra bırakılırsa deri sarkması ve çatlaklar olacağını söylerler. Peki bu söylenti ne kadar doğru? Be Green okurları olarak gelin hep birlikte bu soruların detaylarını inceleyelim.

DERİ SARKMASI NEDEN OLUR?

 

Vücudumuzun en büyük organı olan deri esnek ve uyumlu bir yapıya sahiptir. Deri sarkmalarının bir çok sebepleri vardır. Bunlardan bir tanesi, yaşlandıkça cildin elastikliğinin azalması sonucunda sarkmalar meydana gelmesidir. Bir diğer durum ise hızlı kilo verme sonrası görülen sarkmalardır. Peki bu sorunları nasıl önleyebiliriz? 

Genellikle deri sarkmalarının birinci nedeni genetik faktörlerdir. Eğer Kişinin ailesindeki bireylerde erken yaşlarda cilt sarkması meydana geldiyse kendisinde de deri ve cilt sarkmaları olma olasılığı yüksektir. Ancan bu durumu yavaşlatmanın en önemli yolu önlem almaktır. Bunlardan en önemlileri sürekli kilo alıp vermekten kaçınmak, güneşte fazla zaman geçirmemek, sigara içmemek ve ağırlık antrenmanları yapmaktır. Kilo alındığında, cilt artan hacme uyum sağlamak için genişleyecektir ve alınan kilolar özellikle hızlı bir şekilde verildiğinde cilt kendini toparlayamaz ve sarkmalar meydana gelir. Bu yüzden aldığımız kiloları acele etmeden, sağlıklı bir şekilde vermek bize avantaj sağlayacaktır.

SARKMIŞ DERİ NASIL TOPARLANIR?

1. Ağırlık antrenmanları yapmak

2. Kişiye uygun diyet ve sağlıklı beslenmek

3. Yeterli ve kaliteli uyumak 

 Bu üç maddeyi uygulayarak, sarkmış derilerinizi toparlayabilirsiniz. Ancak tüm maddelerin eksiksiz ve kişiye uygun bir şekilde yapılmalıdır. Be Green ekibi olarak, uzaktan eğitim öğrencilerimizin programlarını planlamadan önce, kişinin genel durumunu değerlendirip ona uygun ağırlık ve beslenme programını yazmaktayız. Bir diğer dikkat edilmesi gereken önemli konu ise, vücuttaki deride çok fazla deforme oluşmuş, ölü deri meydana geldi ise ancak ameliyat ile düzeltilebilir. Ölü deri olup olmadığını uzman yardımı ile öğrenebilirsiniz.

                    

DERİ ÇATLAKLARI NEDEN OLUR?

 


Genel olarak hızlıca aşırı kilo alımında, hamilelerin göbek bölgesinde, hızlı şekilde kilo verenlerde ve vücut geliştirme sporu ile uğraşanlarda görülebilir. Kısacası derimiz, hızlı değişen vücut hacmine çok çabuk uyum sağlayamaz ve deri içinde yırtılmalar meydana gelir. 

OLUŞAN DERİ ÇATLAKLARI NASIL GEÇER?

Deride meydana gelen çatlaklar kolay kolay geçmez. Kırmızı görüntü bir süre sonra kaybolur ve deri normal rengine kavuşur ancak çatlak izi kalıcıdır. Bunu engellemek için erken müdahale edilmesi önemlidir. Çatlaklar yeniyken ve henüz kırmızıyken nemlendirici ve yağlı kremler ile o bölgeye düzenli masaj yapılmalıdır. İnternette deri çatlakları ile ilgili pek çok bilgi kirliliği var, bitkilerle ile yapılan karışımlar, deri kremleri vb. gibi pek çok söylenti var. Fakat krem ve diğer ürünlerin çok fazla işe yaramadığını söyleyebiliriz. Bu konu ile ilgili şüpheleriniz var ise alanında uzman doktorlardan yardım almak daha doğru olacaktır. Doktorların verdiği bazı kremleri kullanarak oluşmuş çatlakların, cilt renginize yakın bir hal alabilir. Sonuç olarak şunları söyleyebiliriz değerli Be Green okurları; Eğer deri çatlaklarınız rahatsız edecek bir durumda değil ise kafanıza takmamanızı öneririz, zamanla cilt eski halini alacaktır.