Bazı yağ yakıcı bileşenler, hormon değerlerinizi etkileyerek yağların enerji kaynağı olarak kullanılmasına katkıda bulunabilir. Yağ yakıcılar, termojenik etkiyle vücut sıcaklığınızı artırarak metabolizmanın hızlanmasını hedefler ve bu da yağ yakımını teşvik edebilir.

 

 

Yağ Yakıcıların İçinde Bulunan Maddeler ve Vücuda Etkileri

 

Yağ yakıcılar, koenzim ve l-carnitine içerir. Koenzimler, yağla temas ettiğinde çözünen doğal vitaminlerdir ve yağ biriken bölgelere protein taşımasında rol oynar. Bir diğer ismi de Ubiquinone'dir. Vücudumuz doğal yollarla l-carnitine üretebilir, ancak düşük seviyede olduğu için sadece günlük enerji ihtiyacını karşılar.

 

L-Karnitin Karnitin, karaciğer ve böbreklerde üretilen, lizin ve metiyonin amino asitlerinden oluşan bir dördüncül amonyum katyonudur. Yağların sindirimi sırasında hücrelerde enerji üretimi için yağ asitlerinin sitoplazmadan mitokondriye geçişinde karnitine ihtiyaç duyulur. Karnitin, enerji dönüşümünde önemli bir rol oynayan bir besin maddesidir.

 

Karnitin, vitaminlere benzer bir rol oynasada, vücutta düşük miktarda üretilebildiği için vitamin sınıfında değildir. Karnitin, yaşlandıkça beyinde enerji metabolizması ve gelişmiş sinir sistemi fonksiyonlarını desteklemektedir. Karnitin biyolojik olarak D-karnitin formunda inaktifken, L-Carnitine formunda aktiftir.L-KARNİTİN NE İŞE YARAR?

 

 L-Carnitine'in en önemli görevi, enerji üretiminden sorumlu mitokondriye yağ taşınmasına yardımcı olmaktır. Bu sayede, yağlar enerji üretiminde yakıt olarak kullanılır. L-Carnitine, hem egzersiz yaparken hem de dinlenirken çalışır; ancak yapılan araştırmalar yoğun egzersizler sırasında daha etkili olduğunu göstermiştir. Yeterli L-Carnitine olmaksızın, birçok besinsel yağ mitokondriye giremez ve yakılamaz. L-Carnitine eksikliği olan insanlar için bu durum ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. L-Carnitine, vücut tarafından üretilsede, yeterli miktarda üretilmediğinde sağlığımızı olumsuz etkileyebilir.

 

L-Karnitin'in (L-Carnitine) Performans ve Fiziksel Katkıları Nelerdir?

 

 Vücudumuzda yağ mobilizasyonunda görev alan L-Carnitine, etkili bir besin takviyesidir. Yağ transferinde görev alarak, hücrelerdeki yağın enerjiye dönüştürülmesini sağlar. Bu özellikle "bulk dönemi" boyunca yağ artışını sınırlar ve yağsız kütle kazanımına, yani daha fit bir vücuda sahip olmanıza yardımcı olabilir. Carnitine üzerine yapılan araştırmaların çoğu, L-Carnitine'in atletik performansı nasıl artırdığı üzerine yoğunlaşmıştır.

 

Nottingham Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada, düşük tempoda bisiklet süren ve L-Carnitine kullanan kişinin %55 daha fazla yağ yaktığı ve yorulmaya karşı %25 daha fazla direnç gösterdiği tespit edilmiştir. İngiliz araştırmacılar, günlük olarak ekstra 640 kalori karbonhidrat tüketilmesine rağmen, L-Carnitine kullanan kişilerde ekstra yağ depolanması olmadığını saptamışlardır.

 

L-Karnitin (Carnitine) Nasıl Kullanılmalıdır? Carnitine kullanabileceğiniz en uygun zaman egzersiz öncesidir. Antrenmanlardan 30-60 dakika önce alınması önerilir. L-carnitine'in günlük kullanım miktarı ortalama 1000-3000 mg arasındadır.

 

 

YAĞ YAKIMI DIŞINDA Kİ NEDENLERDEN DOLAYI KARNİTİN KULLANIMI

 

Göğüs ağrısı ve kronik kalp yetmezliği tedavisi için reçete edilen karnitin günde iki kez alınmalı ve her doz 1 gram olmalıdır. Kalp krizi geçirmiş hastalar için karnitin reçete eden doktorlar, hastalara tek bir gün boyunca toplam 2 ila 6 gram almaları konusunda talimat verebilir.

 

Hipertiroidizm için karnitin alan hastalar günde iki kez 1 ila 2 gram takviye almalıdır. Erkek infertilitesine karşı bir tedavi olarak karnitin günde bir kez 2 gramlık bir dozda alınmalıdır. Hastalar ayrıca standart L karnitin ile birlikte günlük tek doz 1 gram L asetil karnitin almalıdır.

 

Tüm bu nedenlere bağlı karnitin kullanımı için kesinlikle doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Her ne kadar çoğu durum için günlük 1-3 gram arası karnitin alınması önerilse de net olarak son miktarı doktorunuzun belirleyip size iiletmesi en sağlıklı durumdur.

 

L-KARNİTİN KULLANIMININ YAN ETKİLERİ NELERDİR?

 

 Karnitin kullanımının bazı hafif yan etkileri bulunmaktadır. Çoğu yan etki derecesi ılımlı ila orta düzeydedir ve tipik olarak bulantı, kusma, mide rahatsızlığı, mide ekşimesi, ishal ve nöbetler içerir. Yüksek dozda L-Karnitin kullanımı, idrarınızın, nefesinizin ve terinizin balık benzeri keskin bir kokuya sahip olmasına neden olabilir.

 

L-Karnitin'in olası yan etkileri göz önüne alındığında, eğer bu tür belirtiler yaşarsanız veya karnitin kullanımına bağlı olarak herhangi bir sağlık sorunu yaşarsanız, doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Karnitin kullanımı, tıbbi bir tavsiye olmadan başlatılmamalı ve doğru dozajlar ve kullanım süresi doktorunuz tarafından belirlenmelidir.

 

Sonuç olarak, L-Karnitin, yağ yakımına ve atletik performansın artırılmasına katkı sağlayan önemli bir besin takviyesidir. Ancak, kullanımı özellikle belirli sağlık koşulları ve tedavi amaçları için doktorunuzla görüşüldükten sonra başlatılmalıdır. Yan etkileri ve doğru dozajlar hakkında bilgi sahibi olmak, kullanımı sırasında herhangi bir olumsuz etki yaşamanızı önlemeye yardımcı olacaktır.