Plato Dönemi

Coğrafya bilim dalında düzlük anlamına gelen plato terimi sağlık alanında ise kilo verme sürecinde meydana gelen duraklamayı ifade etmektedir. Bir çok insan fazla kilolarından kurtulmak için çeşitli uğraşlara girer. Rejim, diyet gibi aktiviteler bunlara örnektir. İstikrarlı biçimde kilo verme sürecine giren insanlar, uzman doktorlar yardımı ile de fazla kilolarından kurtulmak için uğraş verir. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı bu kilo verme süreci duraksamaya girebilir. Bu duraksama sağlık biliminde plato dönemi olarak belirtilir. Plato dönemine giren insanlarda kilo verilmesi işlemi durarak daha geç zamana yayılır.


Plato Dönemi Sebepleri

Plato dönemine girmek için bir çok neden bulunur. İşte plato dönemi nedenleri:

 • Diyet sürecinde yüksek protein içeren yiyeceklerin tüketilmesi. Sağlıklı bir diyet süreci geçirirken yüksek proteinli yiyeceklerin fazlasıyla tüketilmesi bir yerden sonra sizin kilo verme sürecinizi durduracaktır. Tıpkı fazla karbonhidratların vücutta depo yaptığı gibi yüksek protein tüketilmesi de vücutta fazla olduğunda ve kullanılmadığında depolanmaktadır.
 • Düzensiz egzersizler. Egzersiz süresi ve biçimi diyet sürecinde yüksek öneme sahiptir. Egzersizlerinizi aksatmak veya düzensiz yapmak sizi kilo verme sürecinizde olumsuz etkiler. Bunun önüne geçmek adına egzersizlerinizi bir plan dahilinde kontrol ederek yapmanız gerekmektedir.
 • Sosyal hayatın dengesizliği. Diyet sürecinizi etkileyen bir diğer faktörde yaşamsal faaliyetleriniz. Düzensiz uyku, fazla alkol tüketimi, uzun süre araç kullanımı gibi aktiviteler siziolumsuz etkileyeceği gibi kilo verme noktasında da sizi geri planda tutar.

Bundan ötürü kişilerin sosyal yaşamlarına dikkat etmeleri gerekir.
Plato dönemine girmeniz için en temel sebepler bunlardır. Plato dönemi sebeplerini çok iyi biçimde araştırarak hayatınızdauygulamanız gerekmektedir. Sosyal hayatınızdan tükettiğiniz yiyeceklere kadarbir çok şeyi kontrol altına alarak kilo verme sürecinizi en verimli biçimde sürdürebilirsiniz.


Plato Dönemi Nasıl Aşılır

Plato dönemine giren kişilerde ekstra stres ve kaygı oluşabilir. Ancak bunun da önüne geçilmesi mevcuttur. Bir kaç önlem ile bu plato döneminden çıkmanız mümkündür. İşte plato döneminden çıkmanız içi yapmanız gerekenler:

 • Diyete 2-3 hafta kadar mola verilir.
 • Kilo verme yerine kilonun korunması programına geçilir.
 • Bu süre zarfından sonra diyetetekrar geri dönülür.
 • Üç gün süre kadar sıvı beslenmeyeağırlık verilebilir.
 • Vejeteryan beslenme programına geçilerek beslenme düzeni baştan oluşturulabilir.
 • İlk üç gün protein ağırlıklı, sonrasındaki dört gün ise karbonhidrat ağırlıklı besinler tüketilebilir.
 • Bir hafta süre ile öğlen vakitlerinde yüksek karbonhidrat besinleri tüketilebilir.
 • Besinlerden alınan kalori miktarı artırılır veya aksine azaltmak gerekir. Kadınlarda 1200, erkeklerde ise 1500 kalorinin altına düşülmemesi gerekir.
 • Anında değişiklikler yapılabilir.
 • Kilo verme sürecinde yağ yerine kas kaybı yaşarsanız vücudunuz daha az kalori harcayacaktır. Ara öğünlerde protein ağırlıklı besinler tüketerek metabolizmanız hızlanabilir. Dolayısıyla daha uzun süre tok kalır ve kas kaybı yaşamazsınız.
 • Diyet listelerine yenilikler katmalısınız. Her zaman aynı diyet listesi kilo verme noktasında size durağanlık katacaktır.

Bu önerilere dikkat ederek siz de plato dönemi sürecini kolaylıkla atlatabilir ve verimli biçimde kilo verme süreci geçirebilirsiniz.


Daha Sağlıklı Olmak İçin Kilo Vermenin Önemi

İnsanlar çeşitli dönemlerde fazla kilolar alarak vücut dengesi kaybolabilir. Fazla kilolar insanın vücut yapısını değiştirdiği gibi bir çok fiziksel anlamda da olumsuz etkiler. Bunun yanı sıra psikolojik olarak insanlarda stres ve kaygıya da neden olan fazla kilolar insanın hayatını fazlasıyla olumsuz etkiler.

Bu durumdan kurtulmak ve daha sağlıklı bir yaşama kavuşmak adına gerek doktor gözetiminde gerekse de kişinin kendi kontrolü altında kilo verme süreçleri başlatılabilir. En etkin yöntemler olan diyet ve rejim dönemleri kilo verme noktasında insanlara kolaylık sağlar. Tabi düzenli beslenme, egzersiz ve sosyal yaşam da bu sürecin bir parçasıdır./p>

Vücudun dengesini koruması, psikolojik olarak olumsuz düşüncelerin gitmesi ve kişinin daha sağlıklı bir görünüme kavuşması açısından kilo vermek oldukça önemlidir.

Uzmanlardan Yardımı Alın

Kilo verme sürecini her ne kadar tek başınıza yürütüyor olsanız bile alanında uzman kişilerden, diyetisyenlerden yardım alarak daha hızlı ve kararlı biçimde süreci takip edebilirsiniz. Kilo verirken yaşanılan plato döneminin önüne de geçmek adına uzman kişilerle yapacağınız iş birliği sizin adınıza büyük önem taşıyacaktır.

Uzman doktorlar, diyetisyenler sizin fiziksel özelliklerinizi de dikkate alarak sizin vücudunuza ve metabolizmanıza göre bir program hazırlayacaktır. Bu programın içerisinde beslenme düzeni ve spor egzersizleri de yer alacak olup tamamen sağlıklı bir görünüme kavuşmanız amaçlanacaktır.

Bu gibi profesyonel çözümlerden yararlanmak için siz de alanında uzman kişilere danışarak bu süreci verimli biçimde geçirmeniz gerekmektedir.

Sosyal Hayatınız da Sürece Dahil

Kilo verme sürecinde dikkat etmeniz gereken bir husus ise sosyal hayatınızdır. Sosyal hayatınızdaki aktiviteleriniz, yaşam tarzınız sizin kilo verme sürecinizi doğrudan etkileyecektir. Bu noktada bir çok sosyal aktivite sizi yararlı olmayan besinlerle buluşturacak ve vücut sağlığınız da tehlikeye girecektir.

Özellikle kilo verme sürecinde yaşamsal faaliyetlerinizde şunlara dikkat etmeniz gerekmektedir:

 • Uyku düzeninizin olması,
 • Alkollü içeceklerden uzak durulması,
 • Size zarar getirebilecek her türlü ortamlardan uzak durulması,
 • Sizin düşünce yapınızı ve psikolojinizi olumsuz etkileyecek insanlardan uzak durulması,
 • Fazla stres yapılmaması,

Besin ve egzersiz düzenine uyulması.

Bu gibi yöntemler ile sosyal yaşantınızı en iyi seviyelere getirerek kilo verme sürecinizi verimli biçimde geçirebilirsiniz. Böylelikle plato dönemine yakalanma oranınız daha da azalır.

Özetle Plato Dönemi

Plato dönemini özet olarak insanların kilo verme sürecindeki duraksama dönemi olarak adlandırılabilir. Bu döneme yakalanmanın çeşitli nedenleri olmakla birlikte bu dönemden kurtulmak da bir çok metot sayesinde mümkündür.

Özellikle fazla kilolarından kurtulmak isteyen insanların gerek uzman doktorlar, diyetisyenler yardımıyla gerekse de kendi gözetimlerinde kilo verme sürecine girerek fazla kilolarından kurtulmak isterler. Bu dönemde en çok dikkat dilmesi gereken hususlar beslenme düzeni, uyku düzeni ve düzgün egzersiz programıdır. Bu programlara uyarak ve beslenme düzeninize de dikkat ederek  en etkin biçimde kilo verme süreci geçirebilirsiniz.

Plato dönemini en iyi biçimde atlatmak için ise metabolizmanıza ve vücudunuza göre besin değerlerini almanız gerekmektedir. Protein ve karbonhidrat besin değerlerinin önem kazandığı bu dönemde doktor gözetiminde beslenme programınızı güncelleyebilirsiniz. Sürekli aynı beslenme, diyet programının da olması bir yerden sonra kilo vermenize engel olabilir. Bu noktada bazı değişiklikler yaparak yeni besin değerleri de alabilirsiniz.

Süreç Takibi Önemli

Kilo verme süreçleri kısa vadede olmamaktadır. Özellikle fazla kilolardan kurtulmak isteyenleri uzun süreç beklemektedir. Bu süreçte en önemli olan ise sabırlı ve istikrarlı olmaktır. Özellikle doktor gözetiminde olanlar için süreç daha disiplinli geçecektir. Bu süreci yüksek önemle geçirmeli ve tüm önerilere dikkat ederek sağlığınızı olumlu anlamda etkilemelisiniz. Besinler, uyku düzenleri, sosyal yaşam gibi faktörler bu dönemde ön plana ıkmaktadır. Bu faktörleri de baz alarak kilo verme sürecinin en iyi biçimde geçmesi mümkündür.

Özellikle plato dönemine takılmamak adına bu faktörleri ve süreci önemsemeli aynı zamanda da uzman görüşleri dikkate almanız gerekmektedir.