ARALIKLI ORUÇ (IF) DİYETİ

 

Kilo vermek, sağlıklı bir vücuda sahip olmak için birçok diyet çeşitleri mevcut. Bunlardan bir tanesi aralıklı oruç, Intermittent Fasting (IF) diyetidir. Birçok diyetisyen hızlı kilo vermek ve yağ yakmak için önerdiği (IF) diyeti gerçekten işe yarıyor mu? Bu yazımızda aralıklı oruç diyetini inceleyeceğiz. Be Green okurları olarak gelin hep birlikte (IF) diyetinin detaylarına bakalım. 

INTERMİTTENT FASTİNG (İF) DİYETİ NEDİR?

Aralıklı oruç (IF) diyeti, ne yediğiniz değil ne zaman yediğiniz ile ilgili bir diyettir. Kısacası uzun süreli açlık ve az öğün yeme diyetidir. IF kilo vermek, yağ yakmak ve sağlıklı beslenmek için uygulanan bir beslenme tipidir.

Geçtiğimiz yıllarda diyetisyenlerin kilo vermek için sıkça önerdiği, bizimde bildiğimiz, sık sık az az yemek. Günde 5-6 öğün tüketilen diyetlerdir. Şuan ki araştırmalar açlık hissi duymadan yemek yemenin sağlıklı bir durum olmadığını açıkladı. Bu durumda aralıklı oruç diyeti popüler haline geldi.

INTERMİTTENT FASTİNG (İF) DİYETİ NASIL YAPILIR?

Bu diyetin birkaç tane türleri vardır. Ancak en çok uygulanan oruç diyeti; 8-16 şeklindedir. 8 saat içinde yemek yenir geriye kalan 16 saat (uyku dâhil) ise kalori içeren hiç bir besin tüketilmemektedir.16 saat kadar uzun süre arasında kalori içermeyen sıvılar tüketilebilir. Bitki çayı, çay, su, soda, sütsüz kahve vb.

 Peki, 8 saatlik yeme sürecinde neler tüketmeliyiz? Genellikle önerilen bu süre içinde her şey tüketilebilir. Ancak kilo vermek istiyorsanız bu durum değişir. Açlık, şeker krizleri yaşamamak için düşük karbonhidratlı bir beslenme tipini tercih etmenizi öneririm. Az yemek yiyeceğiniz için alacağınız kalori miktarına ve makro besinlere çok dikkat etmelisiniz. Be Green ekibi olarak uzaktan eğitim öğrencilerimizin programların da, kişiye özel beslenme programı ve kişinin yaşam standartlarına uygun diyetleri yazmaktayız.


AĞIRLIK ANTRENMANI YAPANLAR İÇİN (İF) DİYETİ 

 


IF diyeti yağ yakımı için önerilen en önemli diyet türlerinden dir. Peki spor yapan kişiler bu diyette nelere dikkat etmeli?

Özellikle ağırlık antrenmanları yapıyorsanız, yemek yeme süresinde besinler ve içeriği çok önemlidir. IF diyetinde yeme süresi az olduğu için öğünlerin sayısı da az olacaktır. Zaman zaman antrenmanlarda performansınız da düşük olabilir. Ancak alacağınız kalori ve makroları düzenli bir şekilde uygularsanız performan, kas kaybı vs. olamayacaktır. Yiyeceğiniz öğünlerde mutlaka ihtiyacınız kadar protein tüketmeniz gerekiyor. Antrenmanları ne zaman yaptığınız pek önemli değil. Ancak aç karnına yapılan antrenmanlar yağ yakımı için çok daha avantajlı olacaktır. 


INTERMİTTENT FASTİNG (İF) DİYETİ FAYDALARI VE AVANTAJLARI

- Gün içinde yemek ile uğraşınız az olacağından günlük rutininizde kolaylık sağlar.

- Uzun süreler açlık iyi kolesterolde artış, kötü kolesterolde azalma sağladığından kalp ve damar sağlığına da faydası vardır.

- Kilo vermek ve sağlıklı yaşam için en çok uygulanan diyetler arasındadır.

- Kas kazanımı açısından kesin sonuç olmasa da, kas kütlesini korumak için avantaj sağlamaktadır.


SONUÇ

Intermittent Fasting yani aralıklı oruç diyeti. Birçoğumuz ramazan ayı sebebi ile alışık olduğumuz bir beslenme türü. Araştırmalar deneyen sedanter, sporcular ya da spor yapmayan kişilerde büyük fayda sağladığı yönündedir. Değerli Be Green okurları, yaşam standartlarınız ve hedefiniz bu diyete uygun ise sizin için çok avantajlı olacaktır. Her kilodan ve yaştan insanın deneyip büyük oranda iyi sonuçlar aldığı bu diyet aradığınız diyet metodu olabilir.